Kuidas korraldada lastele lõbus lihavõttepüha munajaht

Lihavõtted, Munajaht, Lihavõttemängud, Tegevused Lihavõttepühadel

Mis oleks parem moodus lihavõttepüha tähistamiseks kui üks lõbus munajaht?

Lihavõttepühade munajahi traditsioon pärineb juba 18 sajandist, mil sai tavaks kaasata pühade tähistamisse ka lapsi. Tänapäeval on peaaegu võimatu ette kujutada lihavõttepüha ilma lõbusalt mööda õue jooksvate munajahti pidavate lasteta.

Olenemata sellest, kas tähistate lihavõttepüha kodus pereringis või viibite külas sõpradel või sugulastel, saab lihtsa munajahi kavandada koduaias, lähedases metsatukas või pargis. Jagame mõned soovitused dekoreerimiseks, üllatuste peitmiseks ja muudeks toredateks perekeskseteks tegevusteks.

Kui teie seltskonnas ei ole lapsi, saate kasutada mõnda meie loomingulist ideed, et viia läbi lustakas munajaht hoopis täiskasvanutele! Pole tähtis, kellele munajahti korraldada – üks armas lihavõttekorv pühadelaual teeb rõõmsa kevadise tuju kõigile.

1. Kaunista oma kodu temaatiliselt ja loo pühademeeleolu

Kõige kiirem ja lihtsam viis on kaunistamine õhupallidega. Põimi pastelsetes toonides õhupallid kimpudena kokku ja kinnita uksele või väravale külaliste tervituseks. Kinnita õhupalle kapinuppude külge, akna linkide külge. Õue puude külge. Uksele ja/või väravale saad teisigi kreatiivseid kaunistusi kinnitada. Ideid leiad siit. Üle pingutada ei maksa – juba paar lõbusat värvilist õhupalli toob naeratuse näole nii suurtele kui väikestele. Üks tore idee lihavõttepühade kaunistuseks on see vahva kahepoolne prinditav silt –  hea võimalus veeta lastega tore hommikupoolik seda värvides.

Kui plaanite külalistele ka suupisteid ja jooke serveerida, kaunistage laud pastelsetes toonides laudlina ja/või  linikutega.  Kui munajaht on hommikul, saab kohe pärast seda kogu seltskonna kutsuda lauda pühade hommikusööki nautima.

2. Valmista ette lihavõttepüha munajahi üllatused

Munajahi üllatused ei pea alati olema kommid, šokolaadid või üllatusmunad. Peita võib ka värvitud kanamunasid, Lego või muid pisikesi mänguasju, puuvilju või näiteks kasvõi donutse. Hangi vajalik kogus peituseüllatusi ja muud vajalikud tarvikud piisavalt varakult. Kui peidad ehtsaid kaunistatud mune, saad näiteks iga leitud muna eest välja panna väikese auhinna. Munad jõuad  keeta ja värvida näiteks päev enne.

Kaubanduses leidub ka erinevaid avatavaid “munakoori”, kuhu sisse saad peita üllatusi vastavalt oma äranägemisele. Tehismune on lihtsam juba pikemalt ette valmistada.  Täitke munakoored väikeste mänguasjade, kommide või numbritega, mis vastavad suurematele auhindadele (näiteks kaisukad, suuremad mänguasjad, vildikad  või kinkekaardid. Kui korraldate munajahti väga väikestele lastele, siis veenduge, et munadesse oleks peidetud väikelastele ohutud mänguasjad.  Arvestada võiks 5-10 peiteüllatust ühe munajahtija kohta,  et kõigil oleks võimalus jahtida omale piisav kogus.

3. Peida munajahi üllatused

Kui tähistate lihavõttepüha perekondliku koosviibimisega, on tõenäoline, et seltskond koosneb mitmest erinevast  vanusegrupist. Hea on planeerida haaravaid tegevusi eraldi nii vanematele kui noorematele lastele.  Kui korraldate munajahti väiksematele lastele ja seltskonnas on ka teismelistele, jagage ala vanuserühmade alusel tsoonideks – nii haarab munajaht ühesuguse põnevusega nii pisemaid, kui vanemaid lapsi. Väiksemate laste munajahi üllatused peida madalamatesse ja pigem nähtavatesse ja avatud kohtadesse. Väikestele mõeldud munajahil võib leidmise lihtsustamiseks peidukohad märgistada siltide või õhupallidega. Peidukoha ligidale või suuna näitamiseks võib printida, värvid ja maha asetada lahedaid jänku käpajälgi, mille leiad allalaadimiseks siit. Suurematele osalejatele aga tehke jaht põnevam ning keerulisem. Pakkuge põnevust jaa hasarti, peites munad raskemini leitavatesse ning keerulisemalt ligipääsetavatesse kohtadesse.

Munajaht lõpeb siis, kui kõik munad on leitud, mis tähendab seda, et peitmisel tuleb pidada arvet kõigi peidetud üllatuste kohta. Rakendada võib ka erinevaid reegleid – näiteks seda, et üllatusi ja mune ei tohi avada enne mängu lõppu. Vanematel on alati põnev lõbusat munajahti jälgida, kuid korraldada saab ka nii, et osalevad kõik kohalviibijad (väljaarvatud munapeitjad).

4. Mängige koosviibimisel ka teisi lihavõttemänge

Lust ei pea lõppema, kui viimane muna on leitud! Valmistage varakult ette mõned vahvad mängud erinevatele vanusegruppidele. Lihavõttepühade mänge saab läbi viia nii õues kui ka tubastes tingimustes. Pakume alljärgnevalt paar ideed lõbusateks mängudeks.

Munapetank

Aseta keset muruplatsi (tuba) üks muna. Mängijad veeretavad kordamööda kindlalt kohalt oma muna selle suunas. Kelle muna jõuab kõige lähemale on võitja! Munapetanki võib teha ka raundide kaupa ja pidada arvestust raundivõitjate üle.

Pane jänkule saba

Prindi välja jänese pilt. Näiteks see. Kinnita see seinale, nii et ka väiksemad ulatuvad selleni. Või prindi mitu jänkut ja tee mäng põnevaks erinevas vanuses osalejatele.
Anna igale osalejale “sticky-note” paberist ise liimuv ribake (paberist väljalõigatud ring, vatitups, mis on paberiliimiga kokku tehtud vmt) ehk jänku saba. Määra algpositsioon. Osaleja vaatab jänku pilti, seejärel sulgetakse osaleja silmad rätiga/salliga. Osalejat keerutatakse koha peal kokkulepitud arv tiire. Nüüd peab osaleja pimesi leidma jänku pildi ja kinnitama sellele oma käes oleva “saba” võimalikult õigesse kohta.
Võidab see, kelle saba kõige täpsemalt paigutatud.  

Kuum muna

Osalejad istuvad ringis. Ühe osaleja kätte antakse muna. Muusika pannakse mängima (isik, kes muusika mängima paneb istub nii, et ei näe osalejaid). Kuni muusika mängib, antakse muna päripäeva ringis järgmisele inimesele kiiresti edasi. Muna ei tohi maha kukkuda. Kui muna maha kukub, langeb selle pillaja ringist välja. Kui muusika seisma pannakse, langeb välja see mängija, kelle kätte muna jääb. Ta lahkub ringist ja muusika pannakse uuesti mängima.
Mäng kestab, kuni on jäänud ainult üks osaleja, kes mängu võidab.

Tagurpidi munajaht

Kui muid ideid napib, võib esialgse munajahi pahupidi pöörata. Iga munajahtija peidab ühe oma muna/üllatuse eelnevalt kokkulepitud alale uuesti ära. Kõik osalejad otsivad mune, võitja on see, kelle muna kõige kauem otsitakse või võib juhtuda, et seda ei leitagi!

Lõbusaid ja leidlikke lihavõttepühi!
Eesti Donuts

Avasta postitusi

kuldne sõõrik, donutsitest, kõige kallim pontšik

14 omapärast ja naljakat fakti donutsitest

Donutsite päritolu pole päris täpselt teada. Erinevatel rahvustel on läbi ajaloo olnud sellest maiuspalast oma versioon. Teatud tüüpi donutse mainitakse isegi Piiblis. Täpsemalt öeldakse 3.

Magus emadepäevahommik

Emadepäeva mõtisklusi

Mõtterännakud emadepäeva eel Uitades vaimus lapsepõlvemaadel meenub, kui tähtis ja pidulik päev oli siis emadepäev. Kuidas saladuskatte all valmistasid lapsed kaarte, helmekeesid, kujukesi ja muud